Instalacje fotowoltaiczne pobierają energię z promieni słonecznych i przekształcają ją w energię elektryczną. Jest to rozwiązanie korzystne w celu zaoszczędzenia pieniędzy za prąd oraz przejścia na bardziej ekologiczny sposób pobierania energii. Z tego powodu fotowoltaika od wielu lat zyskuje na popularności, a panele słoneczne można zauważyć na coraz większej ilości zadaszeń w całej Polsce.
Fotowoltaika - zalety
Instalacja fotowoltaiczna to instalacja OZE, czyli odnawialne źródło energii. Oznacza to, że jest to przyjazne do środowiska naturalnego rozwiązanie. Pobieranie energii elektrycznej poprzez instalacje solarne nie produkuje żadnych zbędnych odpadów czy trujących oparów, dlatego coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli słonecznych.
Po drugie, fotowoltaika jest dobrym sposobem na obniżenie rachunków za prąd oraz uniezależnienie się od dostawcy prądu. Wiele firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych oferuje pomoc w zdobyciu dofinansowania czy też udziale w programie prosumenckim. Istnieje bowiem możliwość magazynowania oraz sprzedawania nadwyżki energii do Zakładu Energetycznego oraz korzystanie z zapasów podczas dni, w których wyprodukowana energia okazuje się niewystarczająca.
Fotowoltaika jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób o stałym miejscu zamieszkania, dla których ważną rolę odgrywają zarówno kwestie finansowe jak i ekologiczne. Jest to sposób wytwarzania energii, w którym w pierwszej kolejności zaspokojone są potrzeby energetyczne właściciela paneli fotowoltaicznych.
Ile kosztuje instalacja?
Cena montażu paneli słonecznych jest zróżnicowana w zależności od wielu czynników. Poczynając od typu dachu, przez konstrukcję budynku, do potrzebnej ilości paneli i jakości sprzętu, a także w zależności od firmy montującej. Wiele firm oferuje niezobowiązującą wycenę, która pomoże zainteresowanemu panelami fotowoltaicznymi w dokonaniu decyzji. Początkowy wkład pieniężny zwraca się już po około 6 latach, a panele fotowoltaiczne pracują najefektywniej do 25 lat.
***